Druk wielkoformatowy. Rodzaje ploterów i maszyn drukujących.


Dzień dobry, dziś postaramy się zebrać dla Ciebie informacje na temat druku wielkoformatowego oraz ploterów i maszyn drukujących.

Co nazywamy drukiem wielkoformatowym?

Zgodnie z definicją druk wielkoformatowy, czyli inaczej solwentowy lub lateksowy druk cyfrowy, to nowoczesna technologia stosowana do produkcji form drukowanych na materiale banerowym, folii i papierze. Drukowanie może odbywać się na rozmaitych podłożach, bo to nie materiał jest tutaj najważniejszy, a wielkość nadruku. Oczywiście nie można również powiedzieć, że jakość podłoża nie ma znaczenia, ponieważ im większy baner, tym większe ryzyko jego uszkodzenia.

Technika druku wielkoformatowego stosowana jest bardzo często do zagospodarowania powierzchni billboardów, do produkcji banerów reklamowych, tablic, szyldów, plakatów, materiałów reklamowych do kasetonów, stojaków, potykaczy, czy też roll-up’ów. Głównie chodzi zatem o pokaźnych rozmiarów materiały reklamowe i informacyjne.

Współczesne urządzenia drukujące zapewniają niezwykle wysoką jakość wydruku, niezależnie od tego, jakie produkty druku wielkoformatowego są przedmiotem zamówienia.

Najczęściej są to jednak: banery reklamowe, tablice reklamowe i informacyjne, wszelkiego rodzaju naklejki, plakaty wielkoformatowe typu billboard, plakaty, flagi, transparenty, reklamy na pojazdach, zarówno samochodach, jak i plandekach, reklamy magnetyczne i wiele innych produktów pośrednich. Drukarnia może zajmować się również drukowaniem fotoobrazów na płótnie, fotorolet czy fototapet.

Rodzaje ploterów drukujących

Ploter jest to komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Plotery są również używane do kreślenia map. Ploterów używają głównie graficy komputerowi, poligrafowie i architekci.

Wyróżnia się następujące rodzaje ploterów:

Ze względu na prowadzenie papieru:

  • ploter płaski - ploter, w którym mechanizm rysujący lub wycinający porusza się swobodnie po osi X i Y nad płasko rozłożonym materiałem (np. papierem).

  • ploter bębnowy - W ploterach typu bębnowego pióro porusza się jedynie powyżej osi bębna w linii prostej, bęben zapewnia ruch papieru.

Ze względu na technologię nanoszenia obrazu:

  • ploter atramentowy - jest rodzajem plotera wyposażonego w głowicę z tuszem lub atramentem, umożliwiającą druk zarówno grafiki wektorowej, jak i rastrowej na dowolnych płaskich powierzchniach.

  • ploter solwentowy - służy do drukowania używa rozpuszczalnikowej farby solwentowej, która jest odporna na promienie UV, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy wahania temperatur. Stosowane są głównie przy wydrukach reklamowych (banery, bilboardy, tablice reklamowe).

  • ploter laserowy - głowica z atramentem zostaje w tym przypadku zastąpiona laserem.

  • ploter grawerujący - terowane komputerowo urządzenie grawerujące w materiałach twardych (metale, szkło, tworzywa sztuczne, drewno). Mogą one być dwuwymiarowe (głowica porusza się tylko w osi X i Y) lub trójwymiarowe (głowica porusza się również w osi Z czyli można grawerować na różne głębokości).

  • ploter tnący - sterowane komputerowo urządzenie tnące, służące do nacinania lub wycinania kształtów w arkuszach miękkich materiałów. Działa na zasadzie głowicy wyposażonej w ostrze, która przesuwa się nad powierzchnią wycinanego materiału.

Oprócz ploterów, do druku wielkoformatowego wykorzystujemy również maszyny drukarskie. Maszyna drukarska to podstawowe urządzenie przemysłu poligraficznego, służące do wykonywania druku na skalę przemysłową. Urządzenia mające ten sam cel w zależności od budowy, sposobów składania czcionek i drukowania ich lub wydruku na danym podłożu, mogą się całkowicie różnić od siebie - stąd też znanych jest obecnie wiele ich rodzajów. Pierwszą maszyną drukarską była prasa drukarska, wynaleziona ok. roku 600 n.e. w Chinach. W Europie druk pojawił się dopiero w latach 40. XV wieku n.e. za sprawą Gutenberga.

Maszyny drukarskie można dzielić np.:

ze względu na kształt formy drukowej:

  • maszyna płaska

  • maszyna rotacyjna

ze względu na postać podłoża:

  • maszyna arkuszowa

  • maszyna zwojowa (pot. maszyna rolowa)

ze względu na technikę druku:

  • maszyny rotograwiurowe

  • maszyny tampondrukowe

  • maszyny offsetowe

  • maszyny światłodrukowe

  • maszyny fleksograficzne

  • maszyny typograficzne

  • maszyny typooffsetowe

  • maszyny sitodrukowe

  • maszyny do druku cyfrowego

Mamy nadzieję, że udało nam się zainteresować Cię tematem druku wielkoformatowego, a także innymi naszymi artykułami. Zachęcamy  do regularnego odwiedzania naszego bloga. 


Źródła informacji i obrazów:

https://www.signs.pl/druk-wielkoformatowy-i-produkcja-pos%3A-co-grafik-wiedziec-powinien---cz.-1.,31361,artykul.html

http://a-druk.pl/wielkoformatowy-druk-cyfrowy/

https://www.signs.pl/mimaki-zaprezentuje-drukarki-wielkoformatowe-i-plotery-nastepnej-generacji,384009,artykul.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ploter

https://pl.qwe.wiki/wiki/Plotter

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_drukarska


Komentarze

Popularne posty