Programy graficzne i biurowe stosowane w reklamie


Dzień dobry!

Na dzisiejszym spotkaniu opowiemy Ci nieco o programach graficznych i biurowych, które wykorzystacie w swojej pracy w branży reklamowej.

Praca w reklamie oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej z tym związanej wymaga szerokiej wiedzy. Samodzielne zajmowanie się wszystkimi sprawami to trudne zadanie. Pomagają nam w tym różne programy komputerowe dostępne na rynku. Z powodzeniem wyręczą i pomogą w zadaniach związanych z obróbką grafiki oraz prowadzeniem korespondencji, kalkulacją kosztów czy prezentowaniem klientom swoich ofert.

Oto kilka najpopularniejszych darmowych oraz płatnych programów graficznych. W pierwszej kolejności opowiemy Ci o tych, dzięki którym stworzysz i obrobisz grafikę bitmapową, czyli opartą o prezentację obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli.







GIMP 

Najpopularniejszy bezpłatny program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach i kanałach, dostosowywanie interfejsu czy tworzenie skryptów automatyzujących niektóre czynności. kolorach, łączenie obrazów stosując warstwy oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych. Jest dużo uboższy od swoich komercyjnych braci, ale zupełnie wystarczający dla początkującego grafika, stawiającego swe pierwsze kroki w reklamie.


Adobe Photoshop

Najlepsze na świecie oprogramowanie do obróbki zdjęć i projektowania grafiki stanowi rdzeń niemal każdego kreatywnego projektu - od edycji zdjęć i tworzenia kompozycji do malowania cyfrowego, animacji i projektowania grafiki. Photoshop daje Ci możliwość tworzenia profesjonalnych i niezwykle efektownych projektów, składających się z niemalże nieograniczonej ilości warstw, masek, grafik w wysokiej rozdzielczości, zgrabnie łączonych ze sobą za pośrednictwem szerokiej gamy filtrów i efektów.Teraz możesz korzystać z funkcji programu Photoshop na komputerze i tablecie iPad, aby tworzyć wszędzie tam, gdzie dopadnie Cię natchnienie.


Kolejna grupa programów, to programy służące do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. Grafika wektorowa czyli obiektowa to rodzaj grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym.


Inkscape

Inkscape to bezpłatny, otwartoźródłowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej z możliwością pracy na warstwach. Program ma elastyczny interfejs, który powinien zadowolić użytkowników z różnych branż i na różnych poziomach zaawansowania.

Pozwala na tworzenie przede wszystkim symboli, znaków towarowych i logotypów produktów/firm/stowarzyszeń oraz tworzenie ikon czy postaci komiksowych. Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu CorelDRAW. Pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

Umożliwia tworzenie kształtów i linii, strzałek, tworzenie krzywych Béziera, wyginanie napisów wzdłuż krzywych, malowanie obiektów – także gradientem, nadawanie im przezroczystości, zmianę kształtów dowolnych obiektów za pomocą rozbudowanej edycji węzłów, sumowanie i odejmowanie ścieżek, grupowanie i rozgrupowywanie obiektów, kaligrafię. Udostępnia narzędzie do wyrównywania obiektów względem siebie.

Jest dość prosty w obsłudze, a w sieci znajdziesz mnóstwo darmowych tutoriali, które pomogą Ci go na własną rękę opanować.


CorelDRAW 

CorelDRAW jest profesjonalnym programem do projektowania graficznego. Na rynku obecny jest od 1989 roku, a aktualna wersja Corela oznaczona jest jako 2020 i jest to już 22 wersja programu. Jest to program do tworzenia przede wszystkim grafiki wektorowej. Corel jest wykorzystywany do projektowania znaków graficznych oraz projektowania materiałów reklamowych - od wizytówek, poprzez ulotki, foldery, plakaty do projektów opakowań. Mówiąc krótko, jest idealnym narzędziem w rękach każdego grafika czy pracownika reklamy.


Adobe Illustrator 

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych programów do tworzenia grafiki wektorowej, zarówno z myślą o druku, jak i prezentacji w postaci cyfrowej. Illustrator powstał z myślą o projektowaniu i tworzeniu ilustracji, ale jego możliwości są dużo szersze. Pozwala na intuicyjne nanoszenie i modyfikowanie kształtów, a także oferuje bogate możliwości kolorowania ich deseniami, gradientami i własnymi siatkami. Narzędzie Live Trace pozwala szybko konwertować grafiki rastrowe na opis wektorowy, Live Color zaś pozwala automatycznie zmienić kolorystykę projektu przy jednoczesnym zachowaniu proporcji pomiędzy poszczególnymi kolorami w projekcie. Zaletą Adobe Illustratora jest w pełni modyfikowalny interfejs użytkownika, a także możliwość eksportu do grafiki wielu formatów, w tym SVG i SVG-t.


Kolejna grupa programów, jaką chcemy Ci zaprezentować, pozwoli na profesjonalne przygotowanie składu tekstu.


Scribus 

Całkowicie wolny program do składu tekstu. Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów.

Scribus pozwali Ci na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF.


Adobe InDesign 

InDesign to jeden z lepszych programów do projektowania stron internetowych i definiowania układów dokumentów cyfrowych i do wydruku. Można w nim tworzyć dokumenty, szablony stron i interfejsów, a także przygotować do publikacji niemal dowolne materiały – ulotki, książki, aplikacje, interaktywne dokumenty i wiele innych.

InDesign jest programem dość prostym. Nie znajdziemy tu możliwości rysowania ani edycji zdjęć, a jedynie prosty korektor zawartości. Można za to korzystać z zaawansowanych i precyzyjnych miarek, odstępów, ramek, przekształceń, wtapiania i tym podobnych. Nie zabrakło bogatych narzędzi typograficznych, które pomogą złożyć Ci zarówno powieści, publikacje naukowe z ilustracjami, jak i proste hasła na ulotki.

InDesign ma wbudowane szablony dla ekranów różnego typu i przystosowane do różnych typów publikacji przestrzenie robocze. Materiały przygotowane w InDesign można od razu opublikować z poziomu programu dzięki funkcji Publish Online.


Na koniec przeglądu programów graficznych, opowiemy Ci krótko o jednym z nich, dedykowanych tworzeniu grafiki 3D.


Blender

Blender jest bezpłatnym narzędziem do tworzenia grafiki trójwymiarowej, zarówno statycznej, jak i animacji. Jest narzędziem niezwykłym, z jednej strony minimalne rozmiary i dostępność za darmo, a z drugiej autentyczna konkurencyjność do takich pakietów jak 3DS MAX.

Dzięki tej aplikacji, zabawa w 3D dostępna jest również dla osób dysponujących słabszym sprzętem. Blender oferuje naprawdę potężne możliwości.. Pierwszy kontakt z programem może wywołać jednak lekki szok gdyż interfejs użytkownika jest wysoce niestandardowy. Warto jednak nie załamywać rąk, praca równolegle z myszą i klawiaturą jest naprawdę efektywna po osiągnięciu wprawy.


Zarówno płatne jak i darmowe programy graficzne mają podobne podstawowe funkcje.

W programach płatnych mamy do dyspozycji z większą ilością zaawansowanych funkcji oraz narzędzi, które umożliwiają precyzyjniej obrobić dany plik graficzny. Często umożliwiają zapisywanie pliku graficznego w większej ilości formatów, przygotowanie ich do profesjonalnego druku, umożliwiają stworzenie gotowych stron internetowych itp.

To były już wszystkie programy graficzne, których charakterystykę postanowiliśmy Ci przedstawić. Teraz zapraszamy na błyskawiczny przegląd programów biurowych, bez których nie wyobrażamy sobie pracy w branży reklamowej.


Microsoft Word 

To najpopularniejszy na rynku procesor tekstu, rozwijany przez przedsiębiorstwo Microsoft. Microsoft Word służy do edytowania tekstu i ułatwia tworzenie dokumentów o profesjonalnym wyglądzie. Korzystając z programu, możesz organizować i tworzyć dokumenty w bardziej efektywny sposób.

Pierwszym krokiem podczas tworzenia dokumentu w programie jest wybranie, czy chcesz zacząć od pustego dokumentu, czy od szablonu ułatwiającego pracę. Zaawansowane narzędzia służące do edytowania i recenzowania są pomocne podczas współpracy z innymi osobami, umożliwiając perfekcyjne dopracowanie dokumentu. 

Word w reklamie ma kluczowe znaczenie. Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale to narzędzie, dzięki któremu będziesz w stanie prowadzić korespondencję na spersonalizowanym papierze firmowym, tworzyć oferty handlowe czy opisy produktów dla swoich klientów. Format pliku jest na tyle uniwersalny, że odczytasz go na każdym programie służącym do edycji tekstu, również w usłudze dostępnej w google, którą są dokumenty google. 


Open Office Writer

Procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu. Specjaliści twierdzą, że jego funkcje nie ustępują możliwościom Worda, nasze doświadczenia mówią jednak co innego ;)  


Microsoft Excel

Microsoft Excel to popularny arkusz kalkulacyjny będącego częścią pakietu Microsoft Office. Umożliwi Ci przygotowywanie kalkulacji i zestawień, jak również pracę z danymi zewnętrznymi takimi jak pliki czy serwery baz danych. Bardzo rozbudowane są także opcje tworzenia wykresów i diagramów SmartArt. Z uwagi na obliczeniową naturę produktu Excel oferuje też wiele narzędzi związanych z budową formuł oraz analizą danych.


Open Office Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu wykonasz wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.


Microsoft PowerPoint

To wchodzące w skład pakietu Microsoft Office oprogramowanie do przygotowywania i wykonywania prezentacji czy pokazu slajdów. PowerPoint przy projektowaniu prezentacji oferuje sporą galerię szablonów do dyspozycji użytkownika pozostają także narzędzia do tworzenia animacji i wszelkiego ruchu na slajdzie, tworzenia kształtów, diagramów, schematów, wykresów i innych podobnych elementów przydatnych podczas pokazu slajdów. Gotową prezentację można następnie zapisać w postaci pliku automatycznie uruchamiającego pokaz i wysłać lub wyświetlić na monitorze.


Open Office Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.


Microsoft Publisher

To aplikacja DTP umożliwiająca przygotowanie drukowanych czy publikowanych on-line dokumentów takich jak broszury, wizytówki, zaproszenia, dyplomy. Publisher wchodzi w skład pakietu Microsoft Office. W przeciwieństwie do zwykłego edytora tekstu udostępnia szereg narzędzi przydatnych podczas składu publikacji, np. łamanie tekstu, pracę z ramkami, linie prowadzące czy widok wielostronicowy. Program posiada sporą galerię szablonów na start.

Mamy nadzieję, że spodobało Ci się nasze zestawienie i krótka charakterystyka wybranych przez nas programów.

Tym akcentem kończymy dzisiejszy artykuł. Miłego dnia!

Źródła informacji i obrazków:

https://prezi.com/cvww4khdgulq/programy-komputerowe-w-reklamie/

https://pl.wikipedia.org/wiki/GIMP

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adobe_Photoshop

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkscape

https://grafoteka.pl/corel-draw.php

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adobe_Illustrator

https://pl.wikipedia.org/wiki/Scribus

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adobe_InDesign

https://pl.wikipedia.org/wiki/Blender_(program)

https://www.adobe.com/pl/

https://www.openoffice.org/pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Word

https://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Excel

https://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_PowerPoint

https://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Publisher

https://www.microsoft.com/pl-pl/

https://www.dobreprogramy.pl/


Komentarze

Popularne posty