Obliczanie ceny sprzedaży.

Cześć! 

Jeżeli chcesz zaczerpnąć wiedzy w tematyce finansów i obliczeń cen sprzedaży ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Chcemy Ci przybliżyć ten zakres wiedzy, poprzez przykładowe kalkulacje, które ułatwią Ci zrozumienie obliczeń. 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Na początek wyjaśnienie, czym jest kalkulacja kosztów, jak ustala się cenę metodą narzutu na koszty oraz garść przydatnych definicji: 

Kalkulacja (łac. calculatio - obliczenie) – jest to ustalenie kosztu jednostkowego wytworzonego produktu, dostarczenie informacji o wysokości poniesionych kosztów oraz o wysokości poszczególnych kosztów w całości (układ kalkulacyjny kosztów). Kalkulacja stanowi istotny etap rachunku kosztów.

Kalkulacja cen w formie narzutu jest najprostszą metodą ustalania cen i polega na dodawaniu standardowej marży (narzutu na koszty) do kosztów. Operacja ta jest stosowana w celu ustalenia końcowej ceny produktu tak, aby oprócz zwrotów kosztów produktu firma otrzymała także zysk. Wyznaczenie odpowiednich cen zależne jest od wielu czynników, szczególnie kosztów produkcji i sprzedaży, rodzaju rynku (szczególnie brany pod uwagę w tzw. formułach rynkowych, czyli uwzględniających ten czynnik jako pierwszy przy ustalaniu ostatecznej ceny produktu), rozmiaru produkcji, a także od sytuacji finansowej firmy. Po wykonaniu ostatecznych obliczeń wskazane jest również porównanie ceny danego produktu z cenami w firmach konkurencyjnych tak, by była ona akceptowalna przez potencjalnych klientów, a tym samym opłacana dla danego przedsiębiorstwa. Na cenę ostateczną wpływają tzw. koszty zmienne, zależne od popytu na dany produkt. W metodzie kalkulacji cen w formie narzutów na koszty zaniedbujemy tę wielkość, uwzględniając jedynie koszty stałe.

Cena sprzedaży –  jest obliczana przez dodanie do ceny zakupu stałej (liczonej w procentach) wartości narzutu. 

Marża – różnica między ceną sprzedaży dobra a ceną jego produkcji lub zakupu, określająca nadwyżkę (zysk) uzyskiwaną ze sprzedaży dobra ponad bezpośrednie koszty jego uzyskania. Może być wyrażona kwotowo lub procentowo.

Cena netto – cena bez podatku od towarów i usług (VAT).

Cena brutto – jest więc ceną przed potrąceniem podatków, czyli ceną z uwzględnieniem wszystkich podatków takich jak akcyza, czy podatek VAT.

VAT – podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Stawki podatku VAT w Polsce : 

23% – jest to podstawowa stawka podatku VAT,

8% – stawka obniżona, np. roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, niektóre usługi gastronomiczne,

5% – stawka obniżona, np. produkty rolne, inwentarz żywy, książki i czasopisma specjalistyczne,

0% – stawka dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów.

Microsoft Excel – arkusz kalkulacyjny, który umożliwia obliczanie kosztów sprzedaży, więcej na jego temat dowiecie z artykułu na naszym blogu dotyczącym programów wykorzystywanych w branży reklamowej. Zapraszamy do jego lektury: 

https://zsuadvertisingblog.blogspot.com/2020/06/programy-graficzne-i-biurowe-stosowane.html

Metoda kalkulacji zysku "w stu"

Przy obliczaniu marży metodą „w stu”, jako wartość odniesienia wykorzystujemy cenę sprzedaży. Nazwa „w stu” pochodzi od tego, że marża jest zawarta w wartości wykorzystywanej jako odniesienie, czyli w 100%.


Metoda kalkulacji zysku "od sta"

Przy obliczaniu marży metodą „od sta”, jako wartość odniesienia wykorzystujemy koszt. Nazwa „od sta” pochodzi od tego, że marża nie jest zaliczona do 100% wartości wykorzystywanej jako odniesienie, czyli do kosztu. Marża „od sta” nazywana jest często „narzutem”.


Poniżej zamieszczamy przygotowaną kalkulację kosztów wykonania wizytówek. Uwzględniono w niej projekt graficzny, materiały niezbędne do produkcji, koszty wykonania usług dodatkowych jak laminowanie i cięcie. Do całości doliczono 25% zysku metodą od sta oraz należy podatek VAT.

Dziękujemy za uwagę ! 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to koniecznie daj nam znać w komentarzu. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu. 


Źródła informacji i obrazów: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalkulacja

https://mfiles.pl/pl/index.php/Kalkulacja_cen_w_formie_narzut%C3%B3w_na_koszty

http://tekonomista.zse-2.krakow.pl/2013/12/obliczanie-ceny-netto-i-brutto.html

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/

https://sjp.pwn.pl/


Komentarze

Popularne posty